VIP
D Y N A M I C - [RESPAWN]+18 ✪
45.144.155.72:27015
de_inferno
Играчи: 23/32
de_inferno
CS1.BG | DUST2 NOSHTA GARMI [RANKED PLAY] #1 45.144.155.113:27015 de_dust2 Играчи: 30/32
Cs-PlovdiV.com - Aim Attack 93.123.16.4:27022 aim_aztec Играчи: 0/16

Какво е Баба Марта според Библията?

Форум за всичко останало, което си няма собствен раздел.
Аватар
g0gIch2®
Извън линия
Потребител
Потребител
Мнения: 25
Регистриран на: 14 Яну 2024, 14:43
Се отблагодари: 8 пъти
Получена благодарност: 4 пъти
Обратна връзка:

Какво е Баба Марта според Библията?

Мнение от g0gIch2® » 01 Мар 2024, 11:41

„Да не се намира сред тебе никой чародеец, астролог, гадател или магьосник, никой баяч, запитвач на зли духове, врач или запитвач на мъртвите; защото всеки, който върши тези дела, е омразен на Господа.” (Второзаконие, глава 18, стихове 10-12)

Според стихотворението „Баба Марта бързала”, което е поместено в Читанката за II клас, мартениците, които Баба Марта вързала помагат „на гората – да листят листата. И да дойдат всичките: щъркелите, птичките, първия певец … а пък на дечицата върза на ръчицата мартеници чудни със ресни червени, да са ранобудни, да растат засмени.” А коя е Баба Марта и какво наистина представляват мартениците?

Първо, Баба Марта е мит, не историческа личност, въпреки, че на децата се представя като такава. Второ, тя е представена (поне от приказката така става ясно) като жена със свръхестествени способности, които обаче в един момент използва за отнемане на човешки живот – и това тя прави (абсолютно неоснователно). А дали мартениците наистина играят ролята на умилостивение пред Баба Марта или имат друго предназначение? Следващите няколко цитата ме карат да се замисля още повече:

„Мартеницата е своеобразен амулет срещу злите сили и окичването с мартеница е един магически ритуален акт: усуканият бял и червен вълнен конец запазват човека чрез механизмите на контактната магия.” (сп. „Маргарита” брой 3(10), 2002)

„Според предание, дошло от древността, мартениците носят здраве, щастие и дълголетие. Старите българи вярвали, че в природата съществува някаква зла сила, наричана „лошотия“, която също се събуждала през пролетта, а в народните вярвания 1 март бележи началото на пролетта. На мартениците се приписвала магическата сила да предпазва от „лошотията“ , най-вече от болести и уроки. Свалят се чак тогава, когато се види първият щъркел и се закачват на разцъфнало или зелено дръвче.

Някои от обичаите на 1 март, свързани с изгонването на злите сили, включват палене на огън и изгаряне на сметта на двора, а след това всички прескачат жаравата.

„Старинният обичай изисквал бялата вълна за мартениците да се събере от пасищата на стадата, където кичури овча вълна са останали по храсталаците. Така вълната е „поела“ магическа сила от природата и от звездите. После част от вълната се оцветява в червено. И накрая бабата изприда и пресуква заедно бяла и червена нишка. Докато ги преде и усуква, тя изрича обредни заклинания. Вярвало се е, че преди да се залови с направата на мартеници, жената не бива да е пипала огъня в домашното огнище, за да има мартеницата магическа сила. Първоначално мартениците служели за амулет, който предпазва от злосторни духове, болести или урочасване от „лоши очи“.” (Из статия „Баба Марта се посреща с мартеници” – БНР)

„Народът още смята, че в началото на пролетта се събуждат зли сили, а мартеничките са своеобразен амулет за предпазване от тях.” (Из статия „Мартениците – история и мода”)

„На мартениците, хората приписвали и силата да пропъждат бурите и да откриват път на слънцето, за да събуди всичко живо.” (Из статия „Мартичке, Бяла и Червена”)

„Мартеницата се изработва от пресукана бяла, червена и синя прежда (или мънисто). Бялата прежда е наричане за плодородие, червената за здраве, а синята за предпазване от уроки.” (Интернет)

Мартеницата не е никак безобидна, както изглежда на пръв поглед. Тя всъщност представлява т.нар. “бяла магия”, т.е. магия за добро или за разваляне на “черна магия”. Обричането, наричането, заклинанията, които се ползват при изработването й са недопустими практики от гледна точка на християнската вяра.


Главна статия: pastir.org

Аватар
Siska
Извън линия
Потребител
Потребител
Мнения: 772
Регистриран на: 03 Дек 2019, 22:29
Местоположение: Bedrock
Се отблагодари: 158 пъти
Получена благодарност: 48 пъти
Обратна връзка:

Re: Какво е Баба Марта според Библията?

Мнение от Siska » 01 Мар 2024, 12:27

Здравейте !
В природата и съответно в човека има две течения наречени електричество и магнетизъм. Даосите ги виждат като червен и бял цвят. Тоест това символично са така наречените ин и ян или женското и мъжкото начало в човека, които се проявяват навсякъде в природата. Отделно съществува легенда за мартеницата в стара българска книжка, аз я имам... Бъдете живи, здрави и щастливи...
Търсих врага и го открих : това съм аз , трябва да се победя...
Изображение
WWW.CSMEGAGAMING.COM Изображение Изображение Skype : Sisi-1_1

Аватар
g0gIch2®
Извън линия
Потребител
Потребител
Мнения: 25
Регистриран на: 14 Яну 2024, 14:43
Се отблагодари: 8 пъти
Получена благодарност: 4 пъти
Обратна връзка:

Re: Какво е Баба Марта според Библията?

Мнение от g0gIch2® » 01 Мар 2024, 12:40

Лиично аз го тълкувам, че празника е китайски, според написанито.
Обаче тук става въпрос за друго - Баба Марта не е Божии празник(ако може така да се нарече).
Най-вече, всичко се прави за забавление на дечицата, които още нищо не разбират на ранна възраст от правилно и неправилно. Вината е във възпитателите(предимно майка и баща), че не отделят даже минутка време за да се запознаят с Библията и да ознаят за пътят към вечното царство.
Не отричам че и аз съм "почитал" този празник, но с времето разбираш доста неща и се замисляш в миналото, настоящето и бъдещето.

Аватар
Siska
Извън линия
Потребител
Потребител
Мнения: 772
Регистриран на: 03 Дек 2019, 22:29
Местоположение: Bedrock
Се отблагодари: 158 пъти
Получена благодарност: 48 пъти
Обратна връзка:

Re: Какво е Баба Марта според Библията?

Мнение от Siska » 01 Мар 2024, 12:54

В никакъв случай не казваме, че е китайски празник. Нарочно нахвърлих само няколко изречения, за да може да мисли по въпроса, който желае. Не е все пак исторически или научен форум, но може да се добави, че става въпрос за общочовешки празник, което мисля става ясно от изречението за теченията в природата, които в днешно време така наречените учени наричат електричество и магнетизъм. Не е лошо също да се има в предвид, че така наречените добро и зло всъщност са интерпретация на слаби съзнания. В действителност положително и отрицателно не са добро и зло, а просто две прояви на живата природа.
Последно промяна от Siska на 01 Мар 2024, 13:15, променено общо 1 път.
Търсих врага и го открих : това съм аз , трябва да се победя...
Изображение
WWW.CSMEGAGAMING.COM Изображение Изображение Skype : Sisi-1_1

Аватар
g0gIch2®
Извън линия
Потребител
Потребител
Мнения: 25
Регистриран на: 14 Яну 2024, 14:43
Се отблагодари: 8 пъти
Получена благодарност: 4 пъти
Обратна връзка:

Re: Какво е Баба Марта според Библията?

Мнение от g0gIch2® » 01 Мар 2024, 13:06

Бялата магия е описвана като „добра" магия, противопоставена на черната магия, която довежда силите на зли същества. Различават се мненията относно разликите между черната и бялата магия, като се простират от представата, че те са две имена за точно едно и също нещо, до вярването, че те са напълно различни, особено в целите и намерението. Библята не прави разлика между „добра" и „лоша" магия. Магията си е магия що се отнася до Библията. Писанието не разграничава дали се предполага, че магията е използвана за добро или лошо; тя цялата е забранена, защото тя призовава източник на сила, различен от Бог.

Аватар
Siska
Извън линия
Потребител
Потребител
Мнения: 772
Регистриран на: 03 Дек 2019, 22:29
Местоположение: Bedrock
Се отблагодари: 158 пъти
Получена благодарност: 48 пъти
Обратна връзка:

Re: Какво е Баба Марта според Библията?

Мнение от Siska » 01 Мар 2024, 13:17

В този светъл природен общочовешки празник няма място за уж библейски интерпретации на слабоумни хора, атеисти, нихилисти и сатрапи за неща, които не разбират.
Търсих врага и го открих : това съм аз , трябва да се победя...
Изображение
WWW.CSMEGAGAMING.COM Изображение Изображение Skype : Sisi-1_1

Аватар
g0gIch2®
Извън линия
Потребител
Потребител
Мнения: 25
Регистриран на: 14 Яну 2024, 14:43
Се отблагодари: 8 пъти
Получена благодарност: 4 пъти
Обратна връзка:

Re: Какво е Баба Марта според Библията?

Мнение от g0gIch2® » 01 Мар 2024, 14:12

Там е грешката.
Бог е един.
Да вразуми всички

Публикувай отговор
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
     Последно мнение

Обратно към “Off-Topic”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта