От къде да започнем за скриптинг-а ?

Ако имате затруднения при изработката/преработката на даден плъгин - пишете тук, ще се опитаме да ви помогнем!
Аватар
Nikolow
Извън линия
AMXX Скриптър
AMXX Скриптър
Мнения: 196
Регистриран на: 27 Ное 2016, 13:02
Местоположение: Варна
Се отблагодари: 7 пъти
Получена благодарност: 79 пъти
Обратна връзка:

От къде да започнем за скриптинг-а ?

Мнение от Nikolow » 29 Окт 2018, 12:06

Нека този път аз да съм безумният тип, който обяснява защо си губиш времето с това. Да, правилно разбра. Загуба на време! Реално погледнато ще ти помогне да мислиш логично, а и никога не е зле да знаеш нещо такова. НО нека помислим в такава насока, че това, като език за реализация, няма да ти помогне никъде. Вместо да губиш времето да учиш този език, седни, научи нещо по-сериозно и проложимо, където в момента се търсят кадри. PAWN е изключително близък език до C#, бих казал и C++. Езици от високо ниво, които се използват до момента и имат реализация. Усилията и времето да учиш някой полезен език, който ЩЕ ти помогне за в бъдеще, е много по-добре от колкото да учиш PAWN и да го ползваш за правене на CS плъгини. Щом имаш свободното време, както и желание, впрегни ги в по-добра насока. Има много курсове в интернет за вече малко пари, инвестирай в нещо наистина много полезно. Изкарай сертификати, ЗНАЙ, а след това се досещаш ;)
Извън темата
Надявам се да не бъда нападнат като гладни паткани търсещи "златното сиренце".
Tired and retired...

Аватар
aBlack
Извън линия
Потребител
Потребител
Мнения: 224
Регистриран на: 14 Авг 2018, 01:10
Местоположение: Brussels
Се отблагодари: 46 пъти
Получена благодарност: 47 пъти
Обратна връзка:

От къде да започнем за скриптинг-а ?

Мнение от aBlack » 29 Окт 2018, 16:38

Nikolow написа: 29 Окт 2018, 12:06 Нека този път аз да съм безумният тип, който обяснява защо си губиш времето с това. Да, правилно разбра. Загуба на време! Реално погледнато ще ти помогне да мислиш логично, а и никога не е зле да знаеш нещо такова. НО нека помислим в такава насока, че това, като език за реализация, няма да ти помогне никъде. Вместо да губиш времето да учиш този език, седни, научи нещо по-сериозно и проложимо, където в момента се търсят кадри. PAWN е изключително близък език до C#, бих казал и C++. Езици от високо ниво, които се използват до момента и имат реализация. Усилията и времето да учиш някой полезен език, който ЩЕ ти помогне за в бъдеще, е много по-добре от колкото да учиш PAWN и да го ползваш за правене на CS плъгини. Щом имаш свободното време, както и желание, впрегни ги в по-добра насока. Има много курсове в интернет за вече малко пари, инвестирай в нещо наистина много полезно. Изкарай сертификати, ЗНАЙ, а след това се досещаш ;)
Извън темата
Надявам се да не бъда нападнат като гладни паткани търсещи "златното сиренце".
И аз вчера тъкмо се замислих по начина както казваш :) Обаче има едно НО, при практикуване на pawn езика мисля, че покрай pawn-a ще науча и за C#, C++ и в бъдеще или меко казано "по-напред" ще ми помогне за да науча по добре въпросните езици и т.н. Да мина към скриптинговия част, искам да науча pawn-a защото ми омръзна да съм зависим ... Ако питаш/те какво имам в предвид "зависим" Омръзна ми вече като видя грешка при компилация на плъгин да търся решения из Чичко НИ гугъл (Говоря под общ знаменател, всеки използва чичко гугъл) или да поствам теми както например в този форум, теми от рода - "помощ, не мога да компилирам плъгин/и и т.н" Искам да съм независим, видя ли грешка да мога да си я оправям самия "АЗ" а не да чакам помощ от другите със вързани ръце, аз съм против това да съм зависим от някой друг. А Защо ли искам да науча толкова този език ?! Защото CS (Counter-Strike) ми е нещо като хоби, нещо като лов/риболов и т.н.. (гърч) :gamer1: А и никога знанието не губи, да научавам нещо е хубаво, също няма да ми дава минуси финансово и т.н. Просто като хоби искам да владея поне "малко" този език за да мога през свободното си време да си "чеша гърччаааа". и т.н
Като за начало ще прочета темите от тук/там ще се опитам да направя нещо като гледам уроците 1:1 и т.н. Ако ми трябва помощ ще задавам въпросите си Тук! И да се знае, все още съм отворен към Вашите препоръки като - уроци, ресурси и т.н
Позрави.
Благодаря Ви за отговорите.

Аватар
Nikolow
Извън линия
AMXX Скриптър
AMXX Скриптър
Мнения: 196
Регистриран на: 27 Ное 2016, 13:02
Местоположение: Варна
Се отблагодари: 7 пъти
Получена благодарност: 79 пъти
Обратна връзка:

От къде да започнем за скриптинг-а ?

Мнение от Nikolow » 29 Окт 2018, 17:18

aBlack написа: 29 Окт 2018, 16:38 И аз вчера тъкмо се замислих по начина както казваш :) Обаче има едно НО, при практикуване на pawn езика мисля, че покрай pawn-a ще науча и за C#, C++ и в бъдеще или меко казано "по-напред" ще ми помогне за да науча по добре въпросните езици и т.н. Да мина към скриптинговия част, искам да науча pawn-a защото ми омръзна да съм зависим ... Ако питаш/те какво имам в предвид "зависим" Омръзна ми вече като видя грешка при компилация на плъгин да търся решения из Чичко НИ гугъл (Говоря под общ знаменател, всеки използва чичко гугъл) или да поствам теми както например в този форум, теми от рода - "помощ, не мога да компилирам плъгин/и и т.н" Искам да съм независим, видя ли грешка да мога да си я оправям самия "АЗ" а не да чакам помощ от другите със вързани ръце, аз съм против това да съм зависим от някой друг. А Защо ли искам да науча толкова този език ?! Защото CS (Counter-Strike) ми е нещо като хоби, нещо като лов/риболов и т.н.. (гърч) :gamer1: А и никога знанието не губи, да научавам нещо е хубаво, също няма да ми дава минуси финансово и т.н. Просто като хоби искам да владея поне "малко" този език за да мога през свободното си време да си "чеша гърччаааа". и т.н
Като за начало ще прочета темите от тук/там ще се опитам да направя нещо като гледам уроците 1:1 и т.н. Ако ми трябва помощ ще задавам въпросите си Тук! И да се знае, все още съм отворен към Вашите препоръки като - уроци, ресурси и т.н
Позрави.
Благодаря Ви за отговорите.
Аз те подкрепям, но вместо да впрягаш сили в хобито, впрегни сили в нещо, което след време ще ти донесе успехи. Времето, което ще изгубиш за това, може да го впрегнеш като знания за друго, което ще ти се отплати. Не си мисли, че те отказвам. Просто вместо да си гледаш хобито всеки ден, да се впрягаш в някоя грешка, по-добре насочи вниманието си в реализуема сфера. Не съм казал да учиш конкретно C# или C++. Има много други езици. В момента се търсят много кадри на програмисти за тези въпросни езици. Седни, разгледай jobs.bg, проучи и си насочи вниманието към нещо, което може да ти се отплати за дългите вечери блъскане на главата си в кое, как, защо.
Извинявам се, ако реално се занимаваш с нещо подобно и решаваш в свободното си време да разнообразиш, с просто някой "random" език за програмиране на "нещо". Щом ти доставя удоволствие като хоби, учи го. НО да впрягаш цялото си внимание и усилие в това нещо, малко безсмислено, понеже няма да можеш да пожънеш добри плодове. И все пак има доста обилна информация в този форум, както и в alliedmodders.
Tired and retired...

Аватар
mi0
Извън линия
AMXX Скриптър
AMXX Скриптър
Мнения: 534
Регистриран на: 09 Дек 2016, 22:02
Се отблагодари: 97 пъти
Получена благодарност: 120 пъти
Обратна връзка:

От къде да започнем за скриптинг-а ?

Мнение от mi0 » 29 Окт 2018, 23:02

im-just-going-to-leave-this-here.jpg
pepe
im-just-going-to-leave-this-here.jpg (48.84 KiB) Преглеждано 7079 пъти
pepe
pepe
im-just-going-to-leave-this-here.jpg (48.84 KiB) Преглеждано 7079 пъти
Category:Scripting (AMX Mod X)
Introduction to Pawn
Pawn Tutorial
Advanced Scripting (AMX Mod X)
aka kurdokoleno
Catch Mod - 87.121.112.232:27021

Публикувай отговор
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
     Последно мнение

Обратно към “Помощ в скриптирането”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта