Как се пише Pawn плъгин

Въпроси и проблеми свързани с AMXModX.
Аватар
Marinovv
Извън линия
Потребител
Потребител
Мнения: 511
Регистриран на: 19 Сеп 2017, 10:01
Местоположение: България
Се отблагодари: 530 пъти
Получена благодарност: 13 пъти
Обратна връзка:

Как се пише Pawn плъгин

Мнение от Marinovv » 13 Фев 2018, 08:49

Привет! Понеже съм на работа и нямам време бих желал да споделите как мога да се науча и аз да пиша плъгини от нулата. Примерно OcixCrom не знам как пише от нулата плъгини и се чудя как.

Бихте ли споделили всякакви уроци (по желание видеа най - вече), защото съм нов.

П.С. от pawn скриптиране знам само да редактирам надписи на различни езици и да преработвам в цветни съобщения.

Благодаря Ви и имам силно желание и аз да стана добър. Казвайте всякакви съвети и уроци всичко, което ще помогне. :dtm:
Иван Маринов,

лицензиран оператор и пилот на професионални дронове клас C1 за всички държави в EU.

DJI Mavic 3 Classic | DJI Mavic 3 PRO - погледни света от различна перспектива.

Последвайте ме във Facebook

Аватар
TheRedShoko
Извън линия
Модератор
Модератор
Мнения: 1016
Регистриран на: 06 Окт 2016, 07:42
Местоположение: Бургас
Се отблагодари: 5 пъти
Получена благодарност: 84 пъти

Как се пише Pawn плъгин

Мнение от TheRedShoko » 13 Фев 2018, 09:20

viewforum.php?f=26&start=35 прочиташ тези уроци (номерирани са по автор и начин на четене. Като започнеш с hateYou (примерно) прочети всички негови уроци 1-4, преди да четеш на Dark или Deviler). След това хващаш някой плъгин, който знаеш какво прави и започваш да го ръчкаш. Разбираш 1 по 1 кое, защо и как. Ако не ти е ясно нещо - питаш във форума и ще ти се обясни. Когато смяташ, че имаш някакво Basic ниво и си схванал синтаксиса на AMXX-а, започваш да се опитваш да направиш нещо твое. За почти всяко едно нещо можеш да намериш тема в интернет, но ако не успееш - ние сме тук, за да помогнем. Не забравяй, че api/ ще ти бъде доста полезно. Препоръчвам ти да разгледаш api/amxmodx , защото във всеки един плъгин, който се наложи да правиш, ще използваш по нещо от нея. Там са основните неща, които могат да имат плъгините като функционалност (например регистриране на команда).

Аватар
OciXCrom
Извън линия
Администратор
Администратор
Мнения: 7206
Регистриран на: 06 Окт 2016, 19:20
Местоположение: /resetscore
Се отблагодари: 117 пъти
Получена благодарност: 1295 пъти
Обратна връзка:

Как се пише Pawn плъгин

Мнение от OciXCrom » 13 Фев 2018, 20:02

Аз лично не съм ползвал никакви уроци свързани със скриптирането и съм се научил директно от самите плъгини, като съм гледал как са написани и съм се опитвал да ги редактирам, след което и изцяло да ги пренаписвам. Моят съвет е винаги един и същ - намери някои по-прости плъгини и опитай се да разбереш какво означава всеки един ред в тях, направи леки редакции, опитай се да ги пренапишеш и прочие.

Относно самата програма, която да ползваш за писане - можеш да ползваш всякакъв текстов редактор, обаче аз бих ти препоръчал Notepad++ с инсталиран AMXX/Pawn език, което доста ще ти помогне, тъй като автоматично ще оцветява функциите, константите и прочие - viewtopic.php?f=26&t=1132

Със същата програма можеш и да си компилираш плъгините директно - viewtopic.php?f=26&t=183

Аватар
sianbg
Извън линия
Потребител
Потребител
Мнения: 232
Регистриран на: 13 Ное 2017, 12:18
Получена благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Как се пише Pawn плъгин

Мнение от sianbg » 13 Фев 2018, 20:07

@OciXCrom а нещо за подреждане на кода знаеш ли ? Понеже в netbeans има функция да ти подреди кода, но с pawn не работи.

Аватар
WaLkZ
Извън линия
Администратор
Администратор
Мнения: 799
Регистриран на: 05 Окт 2016, 21:13
Местоположение: Варна
Се отблагодари: 75 пъти
Получена благодарност: 227 пъти
Обратна връзка:

Как се пише Pawn плъгин

Мнение от WaLkZ » 13 Фев 2018, 20:16


Аватар
OciXCrom
Извън линия
Администратор
Администратор
Мнения: 7206
Регистриран на: 06 Окт 2016, 19:20
Местоположение: /resetscore
Се отблагодари: 117 пъти
Получена благодарност: 1295 пъти
Обратна връзка:

Как се пише Pawn плъгин

Мнение от OciXCrom » 13 Фев 2018, 20:42

sianbg написа: 13 Фев 2018, 20:07 @OciXCrom а нещо за подреждане на кода знаеш ли ? Понеже в netbeans има функция да ти подреди кода, но с pawn не работи.
Notepad++ има такава опция. Сега тествах и работи както трябва, с изключение когато не се ползват скоби при if проверка:

Код за потвърждение: Избери целия код

if(bool)
    set_user_gravity(id)
Горното ще стане така:

Код за потвърждение: Избери целия код

if(bool)
set_user_gravity(id)
Изображение

Не съм сигурен обаче дали TextFX е част от Notepad++ по подразбиране. Ако го нямаш, Plugins => Plugin Manager => Show Plugin Manager и инсталирай го.

Аватар
TheRedShoko
Извън линия
Модератор
Модератор
Мнения: 1016
Регистриран на: 06 Окт 2016, 07:42
Местоположение: Бургас
Се отблагодари: 5 пъти
Получена благодарност: 84 пъти

Как се пише Pawn плъгин

Мнение от TheRedShoko » 13 Фев 2018, 20:46

Ако не си се занимавал изобщо с програмиране силно препоръчвам да се почете малко теория. Ако не знаеш що е това променлива, тип на променлива, цикъл, проверка, функция, константи и прочие, шансът да се използват неправилно, докато някой не ти обясни или не прочетеш каква е разликата, е голям.

Аватар
Marinovv
Извън линия
Потребител
Потребител
Мнения: 511
Регистриран на: 19 Сеп 2017, 10:01
Местоположение: България
Се отблагодари: 530 пъти
Получена благодарност: 13 пъти
Обратна връзка:

Как се пише Pawn плъгин

Мнение от Marinovv » 13 Фев 2018, 23:40

Благодаря ви хора. Наистина ми стана много интересно и лека полека ще навлизам в нещата. Е разбира се няма да стана професионалист, но очаквам да имам стандартни умения, които да ми помогнат.

Може ли да попитам, защо ми дава грешка тука:

опитам да направя плъгин за даване на кръв горница, но при компилиране дава грешка, за името:

Код за потвърждение: Избери целия код

#include <amxmodx>
#include <fun>

public plugin_init()
{
    register_plugin("Health", "1.0", "Marinovv")
    
    register_clcmd("say /hp", "give_health")
}

public give_health(id)
{
    set_user_health(id, get_user_health(id) + 100)
}

Код за потвърждение: Избери целия код

//AMXXPC compile.exe
// by the AMX Mod X Dev Team


//// Health.sma
// E:\Program Files\Counter-Strike\cstrike\addons\amxmodx\scripting\Health.sma(11) : error 020: invalid symbol name ""
// E:\Program Files\Counter-Strike\cstrike\addons\amxmodx\scripting\Health.sma(13) : error 020: invalid symbol name ""
//
// 2 Errors.
// Could not locate output file E:\Program Files\Counter-Strike\cstrike\addons\amxmodx\scripting\compiled\Health.amx (compile failed).
//
// Compilation Time: 0,22 sec
// ----------------------------------------

Press enter to exit ...

Иван Маринов,

лицензиран оператор и пилот на професионални дронове клас C1 за всички държави в EU.

DJI Mavic 3 Classic | DJI Mavic 3 PRO - погледни света от различна перспектива.

Последвайте ме във Facebook

Аватар
TheRedShoko
Извън линия
Модератор
Модератор
Мнения: 1016
Регистриран на: 06 Окт 2016, 07:42
Местоположение: Бургас
Се отблагодари: 5 пъти
Получена благодарност: 84 пъти

Как се пише Pawn плъгин

Мнение от TheRedShoko » 13 Фев 2018, 23:44

Колко стар компилатор е това? По принцип пише версията на AMXX-а, но като гледам при теб липсва?

Аватар
Marinovv
Извън линия
Потребител
Потребител
Мнения: 511
Регистриран на: 19 Сеп 2017, 10:01
Местоположение: България
Се отблагодари: 530 пъти
Получена благодарност: 13 пъти
Обратна връзка:

Как се пише Pawn плъгин

Мнение от Marinovv » 13 Фев 2018, 23:46

1.8.2 ползвам.
Иван Маринов,

лицензиран оператор и пилот на професионални дронове клас C1 за всички държави в EU.

DJI Mavic 3 Classic | DJI Mavic 3 PRO - погледни света от различна перспектива.

Последвайте ме във Facebook

Публикувай отговор
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
     Последно мнение

Обратно към “Поддръжка / Помощ”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта